|
![](graphics/Photos/Head4.jpg) |
| | | | |
![](graphics/slices/Blank.gif) |
|
|
Σε τι διαφέρει η αποτίμηση μιας μικρής ή μεσαίας επιχείρησης από την αποτίμηση των μεγάλων εισηγμένων εταιρειών; |
![](graphics/slices/Black.gif) |
Απάντηση: Οι μέθοδοι αποτίμησης είναι ακριβώς οι ίδιες. Η διαφορά έγκειται στις ποιοτικές διαφορές της συναλλαγής, με αποτέλεσμα οι στατιστικές αναφοράς (benchmarks) που ισχύουν για την αποτίμηση εισηγμένων εταιρειών να μην έχουν εφαρμογή στις μεταβιβάσεις μικρών ή μεσαίων επιχειρήσεων. |
|
|
|